Program

Errata SOBOTA 17:20 – Nie odbędzie się punkt programu „”Cyfrowa oaza”. Autoetnografia w Animal Crossing: New Horizons”, która miała odbyć się o 18:00 w sali prelekcyjnej 4.
Errata NIEDZIELA 9:30 – Wszystkie prelekcje w salach Nami Azarashi I i II są przesunięte o jedną godzinę.
KLIKNIJ, ABY WYŚWIETLIĆ PROGRAM HIWASAI 2025!
Czego i kogo się spodziewać? Hiwasai w pigułce!
Witaj, wędrowcze, na stronie programu naszego festiwalu! Spójrz na to, co możesz napotkać w trakcie Hiwasai i gdy nadejdzie czas, spójrz też na tabelkę programu, abyś wiedział, gdzie się udać. Mamy nadzieję, że odnajdziesz to, czego poszukujesz wśród bogactwa naszych treści i że już niebawem zobaczymy się w Opolu.
ATRAKCJE

Nami Azarashi
Nami Azarashi to wrocławski klub mangi i anime, należący do Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI. Klub organizuje regularne spotkania, grupowe wyjścia, konwentowe wyjazdy oraz cykliczny mini-konwent Namicon.
Podczas Hiwasai, dzięki doświadczeniu zdobytemu na licznych wcześniejszych wydarzeniach, przygotują zestaw atrakcji dla wszystkich fanów mangi i anime. Przyjdźcie i weźcie udział w konkursach, warsztatach i panelach związanych z szerzej pojętą kulturą azjatycką. Nami zaprasza również na swoje stoisko, gdzie zakupić będziecie mogli gadżety z ich uroczą foczką.

Pracownia Śmiechu Nanicon
Czy marzyłeś o tym, by poskładać kogoś jak leżak nad Bałtykiem? Serio, naprawdę? Idealnie się składa! W Pracowni Śmiechu Nanicon stworzysz swojego własnego, niepowtarzalnego arbuza, używając tajemnych sztuk pod czujnym okiem mistrza Busha. Dodatkowo, w pracowni będzie można przymemić i – jeśli przyfarcisz – wygrać coś fajnego!

NanoKarrin
NanoKarrin to działająca w internecie polska grupa dubbingowa, która od 17 lat zrzesza zarówno amatorów, jak i profesjonalistów interesujących się szeroko pojętą tematyką lokalizacji filmów, seriali, animacji, gier i piosenek. Na konwentach rozkładają polowe studio nagraniowe, gdzie uczestnicy imprezy mogą spróbować sił w dubbingu, podkładając głos do krótkiej scenki, a także organizują też szereg paneli, warsztatów i konkursów. Jeśli interesuje cię dubbing od kuchni, koniecznie do nich zajrzyj!

Dalekowschodnie Koło Naukowe UJ
Koło działa od 2001 roku, zarażając miłością do Azji i prężnie promując wiedzę o kulturach Dalekiego Wschodu. Jego członkowie, na przestrzeni lat, organizowali liczne wydarzenia tematyczne, konferencje naukowe, uczestniczyli w szkołach letnich w Azji, a także prowadzili rozmaite badania. Ich flagowym projektem jest Festiwal Studiów Azjatyckich, który w maju tego roku odbędzie się już po raz jedenasty!
Podczas festiwalu znajdziecie ich w sali, dzięki której przeniesiecie się w świat tradycji i kultury Dalekiego Wschodu. Będziecie mogli przymierzyć autentyczne azjatyckie stroje i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w tych niezwykłych kreacjach.

Kule
Nazwa „Kule” nawiązuje do popularnych kuleczek w napoju bubble tea. Początkowo to było żartobliwe określenie, które szybko przyjęło się wśród gości, stając się fundamentem naszej marki. Jesteśmy miejscem, gdzie zamiast alkoholu serwujemy akceptację i poczucie przynależności. Tworzymy przestrzeń przyjazną młodym ludziom – pełną energii i wolną od nudy. Naszą misją jest budowanie społeczności, która spotyka się przy Kuli, by wspólnie przełamywać rutynę i realizować marzenia. Robiąc z nami HALO, pokonujesz nudę, a to wszystko przy pysznym napoju, same plusy 🙂
Napoje:
Hiwasai (czerwony, pomarańczowy, żółty)
Pomarańczowy napój, czerwone dodatki i brokat –
syropy: pomarańcza, marakuja, mango, dodatki: truskawka paski, malina kulki
Pikaczu (żółty, czerwony, czarny)
Brzoskwinia cytryna Smak, paski czerwone truskawka i tapioka
Raiden shogun
Smak liczi, dodatki fioletowe paski (winogrono) i czerwone kulki (wiśnia)
Venti
Syrop melon liczi dodatki Jabłko kulki, Kiwi kulki, Liczi paski
Happy
Syrop jabłko i spirulina 1 miarka
Dodatki paski melon, tapioka, jogurt
Nazuko
syropy: kokos, ananas, malina
Dodatki tapioka, kokos, paski czerwone

Touhou Project
Touhou Project to serii niezależnych gier komputerowych typu 2D shooter, bijatyk i rytmicznych. Tej bardzo popularnej franczyzie towarzyszą powieści light novel, mangi oraz albumy muzyczne, a także wiele gier i animacji tworzonych przez fanów serii.
„Jak Będzie w Gensokyo?” to natomiast społeczność zrzeszająca polskich graczy i fanów serii Touhou Project. Miło nam poinformować, że na Hiwasai otrzymają oni własną salę, w której odbędą się liczne prelekcje i konkursy. Znajdziecie tam pełno stylowych żeńskich postaci w stylach monster girl i lolita, wspaniałej muzyki zaaranżowanej na każdy możliwy gatunek, bestiariusz stworów youkai oraz orientalnych bóstw – a to wszystko w postaci mang, karcianek, animacji oraz gier arkadowych.

Liga Złych Mistrzów Gry
Dobra wiadomość dla fanów RPG-ów – podczas wydarzenia nie zabraknie LZMG! Uwielbiają formę grania na żądanie, czyli „przychodzisz, kiedy chcesz i grasz w co chcesz”… no, prawie w co chcesz. Zagracie z nimi w znane systemy, jak D&D czy Warhammer, a także bardziej niszowe, jak Wolsung czy Fajerbol. Dobierają system i mistrza do upodobań graczy, a czasem je modyfikują, żeby wszyscy byli zadowoleni!
To także świetna okazja dla nowicjuszy, by wkręcić się w RPG – Liga ma doświadczenie w wprowadzaniu nowych entuzjastów i na spokojnie wszystko wyjaśni!

Mafia DOD
A gdyby połączyć improwizowany roleplay z klasyczną Mafią? Dzięki ekipie Mafia DOD macie szansę spróbować ich autorskiej wersji tej kultowej gry, pełnej zwrotów akcji i nieprzewidzianych konsekwencji! Pamiętacie ich Hiwasai 2024? Jeśli nie, to wszystkie zasady i postacie poznacie na miejscu.

Strefa Gier Retro
Podczas Hiwasai czeka na Was okazja, by odblokować wspomnienia, grając na konsolach starej generacji. Opolska Strefa Gier Retro, od lat współpracująca z Klubem Fantastyki Fenix, zaprezentuje zarówno ośmiobitową prehistorię, jak i sentymentalne Y2K. Wśród tytułów nie zabraknie tych rodem z kraju kwitnącej wiśni, które z pewnością będą grać pierwsze skrzypce.

Osu! Rooms
Grupa organizująca, tutaj bez niespodzianek, stoisko poświęcone grze Osu! Jest to w pełni darmowa gra, a właściwie cztery gry rytmiczne: standard, mania, taiko oraz catch the beat – każdy znajdzie coś dla siebie! Spróbujcie swoich sił na sprzęcie dedykowanym pod ową grę. To również doskonała okazja, by zacząć swoją przygodę z grami rytmicznymi.

Harashiba
Harashiba to grupa przyjaciół-atrakcjonistów. Zrzeszają zarówno weteranów konwentowych, jak i nowo przybyłych twórców, którzy swoją pasją i pozytywnym usposobieniem potrafią zdziałać cuda. Ich głównym celem jest wspólna, dobra zabawa oraz wprowadzenie jedynej takiej, konwentowej atmosfery! W ich sali odbędą się m.in merytoryczne panele dyskusyjne, konkursy popkulturowe i dalekowschodnie, dużo ciekawych prelekcji i kreatywnych nowości, które na pewno Was zainspirują oraz wytworzą mnóstwo pozytywnej energii.

UltraStar
Przez całe dwa dni konwentu zapraszamy Was do wyjątkowej sali karaoke UltraStar! Czeka na Was ogromny wybór piosenek z japońskiej popkultury – od energetycznych openingów z anime, przez kultowe utwory j-popowe, aż po ballady prosto z Waszych ulubionych serii.
Konsolówka — Dante i Orchid
To doświadczeni weterani, którzy na niejednym opolskim konwencie przygotowywali salę pełną gier. W trakcie wydarzenia czeka na Was szeroka gama gier: od rywalizacyjnych, przez kooperacyjne, po przygodowe i mini gry. Wśród dostępnych tytułów znajdą się m.in. Tekken 8, Mortal Kombat 1, Rounds, Nidhogg, Moving Out, Overcooked, Rayman i wiele innych. To idealny sposób na dobrą rozrywkę oraz spędzenie czasu w przerwach między panelami, w których będziecie brali udział. Podczas konwentu w sali planowane są również turnieje wybranych gier, gdzie gracze żądni sławy i dreszczyku emocji będą mogli wejść w szranki między sobą i wyłonić najlepszego.
GOŚCIE

Yaki Kingu
Yaki Kingu czyli dobrze wielu znany projekt Yumiko i Daniela, którzy podróżują po Polsce w swojej mobilnej kuchni, występując w telewizji i radiu, przybliżają kulturę „kraju wschodzącego słońca”. Duet będzie z nami przez cały czas trwania festiwalu, serwując pyszne japońskie dania – od onigiri, po okonomiyaki, nie zapominając o słynnym jadalnym deserowym śniegu kakigori. Kto jeszcze nie próbował, to jest to wyjątkowa okazja by spróbować dań wychodzących spod rąk profesjonalistów.
Zanim narodził się projekt Yaki Kingu, Yumiko przez wiele lat pracowała jako kierownik sklepu z japońskimi gotowymi daniami, tworząc bento i onigiri w słynnej firmie Ajisai. Daniel natomiast, żyjąc kilkanaście lat na Hokkaido, zaczynał od podawania przystawek i trunków, a później został zwerbowany do japońskiej telewizji jako reporter kulinarny. Jak przystało na tę wyjątkową parę, będą karmić nie tylko ciało, ale i duszę. Podczas spotkania i prelekcji opowiedzą Wam o rodzimym kraju Yumiko, dzieląc się swoją wiedzą i pasją.

Król i Sayu
Ten gdański team, z ponad dekadą wspólnego doświadczenia, wyróżnia się dbałością o detale oraz wyjątkowym klimatem swoich scenek. Sayu, odpowiedzialna za dopracowaną oprawę techniczną i muzyczną, oraz Król, mistrz scenicznej narracji, wciągają widzów w pełne emocji historie, które potrafią opowiedzieć w zaledwie kilka minut. Ich praca, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, została wyróżniona na takich konwentach jak m.in. Ryucon i Remcon, przynosząc im liczne nagrody zarówno solo, jak i (w szczególności!) w duecie. Choć zajmują się szerokim wachlarzem działań – od przeczących prawom fizyki wykrojów, przez szycie sukni balowych, aż po tworzenie kolekcji na alternatywne pokazy mody – to scenki pozostają ich największą pasją i specjalnością.

Jolly Salmon
Łosoś, czyli Jolly Salmon, to cosplayerka działająca od 2017 roku. Od 2020 roku publikuje w swoich mediach społecznościowych, w tym na kanale na Youtubie, treści edukacyjne dla początkujących cosplayerów. W wolnym czasie prowadzi Cosplayawkę – grupę na Facebooku, gdzie pojawiają się posty integrujące społeczność cosplayową i podsumowania konkursów cosplay z kraju. Jest członkiem Project:League, czyli wioski konwentowej z uniwersum League of Legends. Razem z nią odwiedza imprezy gamingowe w całym kraju, żeby dzielić się miłością do Runeterry z innymi. Można dopisać, że w trakcie Hiwasai poprowadzi dla was interesujące prelekcje, które wprowadzą was w świat cosplayu. Spotkać ją także będziecie mogli w strefie dla gości.

Kanto Cosplay
Kanto Cosplay jest cosplayerem z wieloletnim doświadczeniem, brał udział w wielu konkursach zdobywając nagrody na wielu z nich. W tym roku reprezentował Polskę na finałach konkursu International Cosplay League. Od kilku lat zajmuje się również jurorowaniem konkursów cosplayowych na terenie całej Polski, jak i na świecie. W swojej pracy poświęca dużo czasu na wykonanie techniczne strojów oraz wczucie się w postać. Kocha adrenalinę związaną z występami na scenie i to one dają mu największą przyjemność w konkursach cosplayowych.
Udziela się również w wielu projektach okołocosplayowych, jego największym jest wioska poświęcona grze League of Legends „Project:League”, której jest założycielem. Projekt ruszył w 2019 roku i od tego czasu wraz z Project:League odwiedził już największe eventy w całej Polsce!

Flicker i GoryKlouds
GoryKlouds zajmuje się cosplayem od 2019 roku, na swoim koncie ma licznie zdobyte nagrody za najlepsze występy czy granprix, a w ubiegłym roku zdobyła 2 miejsce w międzynarodowym konkursie CWM w Lizbonie. Podczas tworzenia swoich kostiumów skupia się przede wszystkim na szczegółach, a także na precyzyjnym malowaniu i weatheringu.
Flicker zajmuje się cosplayem od 2018 roku. Za występy w konkursach zdobył liczne wyróżnienia jury, a także główną nagrodę za najlepszy występ na ubiegłorocznym Hikarii. W cosplayu uwielbia tworzyć coraz to dziwniejsze konstrukcje peruk czy pianki eva. Z ochotą dzieli się zdobytą wiedzą z innymi cosplayerami. W duecie zajmuje się bardziej częścią od kuchni, czyli planowaniem sesji, ustalaniu szczegółów oraz pilnowaniem aktywności na social mediach obu.

Piez na mangi
Jak sam mówi: „Miłość do japońskiej kreski była miłością od pierwszego wejrzenia. Przez większość życia jestem związany z mangami i to zainteresowanie przeniosło się na wszystkie aspekty azjatyckiej popkultury. Pomysł na profil “Piez na mangi” zrodził się z tej miłości, bo nie ma nic lepszego niż dzielenie się z innymi swoją pasją.” Jeśli kochacie mangi i dobrą rozmowę, koniecznie wpadnijcie na spotkanie z nim podczas Hiwasai.

Mangowy Bzik
Bibliotekarka współtworząca działy mangowe w różnych instytucjach, twórczyni akcji „Domangowanie”, a także instruktorka warsztatów bibliotecznych o tematyce japońskiej i mangowej. Zapalona kolekcjonerka tomików i recenzentka mang w mediach społecznościowych. W chwilach wolnych od zachwycania się czarno-białymi kadrami czyta literaturę japońską i fantasy albo odwiedza eventy, opowiadając, jakie to te komiksy są super.

Łukasz „Sas” Sasuła
Doktor „od gier” na kierunku Game Studies Uniwersytetu Opolskiego, z wykształcenia historyk i literaturoznawca. Autor wielu tekstów naukowych, w pracy zajmuje się narracyjnością gier. Przygodę z fantastyką zaczął ponad 20 lat temu, klasycznie – od Tolkiena i Warhammera. Od tamtej pory gra, prowadzi RPG i chętnie maluje figurki. Lubuje się w anglosaskim fantasy, fan dobrej kawy i planszówek.

Mateusz „Jezus” Tomczyk
Religioznawca z wykształcenia, tancerz i instruktor z pasji, a także historyk, filozof, druid i fan fantastyki. Od 17 lat związany z tańcem, a jeszcze dłużej z fantastyką. Prelegent i panelista na licznych konwentach i festiwalach. Podczas Hiwasai, oprócz ciekawych prelekcji, Mateusz porwie Was do wspólnej zabawy przy Belgijce i balfolku.

Iris Idols
Boskie idolki znów zstępują z Olimpu, aby podczas konkursu cosplay zachwycić Was swoim występem, wypełniając scenę niesamowitą energią i charyzmą. Również w czasie trwania Hiwasai będziecie mogli złapać i zrobić z dziewczynami zdjęcie, aby otrzymać od nich specjalne photocardy. Śpieszcie się, bo ich liczba jest ograniczona i nie zapomnijcie oznaczyć Iris Idols na Instagramie! Już nie możemy doczekać się ich występu, mamy nadzieję, że Wy również.
JURY KONKURSU COSPLAY

Wi Cosplay
Wi Cosplay to małżeński duet cosplayowy, działający razem już od ponad 10 lat. Reprezentowali Polskę w 2019 r. w finałach International Cosplay League oraz w 2022 r. w finałach Clara Cow’s Cosplay Cup. Mają na swoim koncie wiele zdobytych nagród, w tym znaczną część za występy sceniczne. Wielokrotnie byli już jurorami na konkursach cosplay, a organizowaniem konkursów zajmowali się podczas Rudy Mithrilu, Tsuru Japan Festival oraz Aiconu i na tym nie zamierzają poprzestać. Prowadzą kanał na Youtube oparty na tematach okołocosplayowych, a od niedawna posiadają także konto na Tiktoku. Łączą również pasję do cosplayu z tworzeniem własnych gier, czego można było doświadczyć podczas wielu otwartych testów „Cosplay: Gra Planszowa”.
Podczas konwentu poprowadzą dla Was prelekcję „Pianka EVA bez tajemnic”, gdzie omówią wszelkie podstawy niezbędne do pracy z tym materiałem razem z prezentacją próbek oraz „Cosplay na grubo”, gdzie Iya opowie jak radzić sobie w świecie cosplayu mając dodatkowe kilogramy. Z chęcią służą dobrą radą i wspierają początkujących cosplayerów!

Bish
Bish to cosplayerka, która przygodę z tym hobby zaczęła już niemalże 10 lat temu. Od samego początku najbardziej lubuje się w konkursach – zarówno tych lokalnych, jak i międzynarodowych. Miała okazję reprezentować Polskę za granicą na wydarzeniach takich jak Cosplay World Masters czy International Cosplay League. Latem tego roku, razem z Talonem, stanie się częścią World Cosplay Summit w Japonii oraz Extreme Cosplay Gathering we Francji.
Jako juror najbardziej lubi skupiać się na wykończeniach oraz różnorodnych technikach stosowanych przez uczestników.

Talon
Talon jest cosplayerem siedzącym w hobby już od blisko 10 lat, będącym częścią tegorocznej polskiej reprezentacji na World Cosplay Summit i European Cosplay Gathering. Praktycznie od początku swoją specjalizację roztacza wokół imponujących zbroi, realistycznych rekwizytów i brawurowych występów scenicznych. Ma na koncie liczne zwycięstwa w konkursach krajowych, wielokrotne także wcześniej reprezentował Polskę na konkursach międzynarodowych, zdobywając pierwsze miejsce na Cosplay World Masters oraz drugie w kategorii duo na International Cosplay League. Nie straszne mu letnie temperatury, niewygoda, algorytm tiktoka, ograniczone ruchy czy niemożliwość oddychania. Na naszym konkursie wykorzysta swoje umiejętności aby wybrać jak najgodniejszego zwycięzcę.
PATRONAT MEDIALNY

